ZAPOZNAJ SIĘ Z PROJEKTANTEM- SONIA RYKIEL

"PARYŻ, 25 SIERPIEŃ 2016
Z WIELKIM ŻALEM DOM MODY SONIA RYKIEL OGŁASZA ŚMIERĆ JEGO ZAŁOŻYCIELA- SONI RYKIEL.  Z JEJ ODEJŚCIEM ŚWIAT STRACIŁ IKONĘ, PIONIERA I WIELKIEGO MIŁOŚNIKA CZEKOLADY. WIĘCEJ NIŻ PROJEKTANT, BYŁA NADZWYCZAJNĄ KOBIETĄ I ARTYSTKĄ, KTÓRA ZADEDYKOWAŁA SWOJE ŻYCIE DLA KOBIET I ICH WOLNOŚCI"

Swój styl określała neologizmem "demode"(tł. niemodna). Była kobietą wyjątkową, która nie bała się iść naprzeciw trendseterom. Dążyła do unikatowego, własnego stylu. Odrzuciła ideę niewygodnych ciuchów na rzecz luźnych swetrów. Apelowała do kobiet, aby nie szły po już wydeptanych ścieżkach, tylko tworzyły swoje własne.

A wszystko zaczęło się od ciąży Soni Rykiel...

„Byłam w zaawansowanej ciąży i nie wiedziałam, co na siebie włożyć. Ubrania w sklepach dla przyszłych matek były po prostu obrzydliwe. Zawsze miałam wyczucie stylu, dlatego nie chciałam zakładać na siebie tych workowatych i mało kobiecych szmat. Postanowiłam więc, że będę wszystko szyć sama. Zaczęłam dziergać długie swetry i przylegające do ciała kamizele”  

Aby czuć się wygodnie wydziergała dla siebie czarny, luźny sweterek- takie same pojawiły się na witrynie, wyprzedały się natychmiastowo. Zachęcona sukcesem Rykiel zaczęła tworzyć dobrej jakości odzież ciążową. Ulice Paryża doznały szoku od innowacyjnego myślenia zdolnej projektantki. Coraz więcej ludzi ubierało elastyczne, dzianinowe ubrania w czarne i kolorowe paski.

 “Ten ruch zdecydowanie zmienił modę. Nie było takiego wymogu, aby być "przebranym". Mogłeś się ubrać tak, jak chciałeś- to była wolność" 
Przełomem okazały się swetry ze słownym printem oraz szwy, które były na wierzchu. Ubierała Brigitte Bardot, Catherine Deneuve i Michelle Obamę. Od kilkunastu lat jest w czołówce najlepszych projektantów. Wpłynęła tak znacząco na modę, jak i na sam świat, że została stworzona definicja słownikowa od jej imienia. Mianowicie:
Rykielism [rzecz.]- ruch socjologiczny, modowy utworzony w 1968 przez Sonię Rykiel w Paryżu. Rykielism wychwala wyzwolenie kobiety poprzez zmysłowość, inteligencję i szacunek. Jest o tym, aby mieć pokój z samym sobą. Jest stylem życia, który jest szykowny i niekonwencjonalny.
Soniu Rykiel, 
świat mody po twoim odejściu nigdy już nie będzie taki sam...
Share this:

CONVERSATION

1 komentarze:

  1. To wyjątkowy świat. Trochę nierealny i bajkowy, dla nielicznych. A jednak liczni mogą go podziać.

    OdpowiedzUsuń